Ser holenderski

Mariusz Siwko
07.05.2015

Zamiłowanie do serów to kolejna charakterystyczna cecha holendrów. którzy również wytwarzają ich w niezliczonych ilościach. nazwy serów najczęściej pochodzą od nazw miast w których są wytwarzane np. Edam, Gouda. Sery holenderskie można sklasyfikować wg stopnia ich dojrzałości - która ma wpływ na smak (delikatny, intensywny, ostry).

Roczna produkcja sera w Holandii wynosi 700 mln kg. Do najsłynniejszych serów holenderskich należy gouda produkowana  w mieście Gouda i okolicy.
Ser produkowany jest z mleka krowiego i  ma posmak orzecha. Z wiekiem sera (ser postarza się minimum 72 tygodnie) smak staje się bardziej intensywny. Przypominaja dojrzały parmezan, jednak o znacznie głębszej, ciemnożółtej barwie, sprzedawany jest w okrągłych blokach ważących nawet do 12 kg.
Częstymi dodatkami do gołdy są zioła np. kminku .

Drugą odmianą holenderskiego sera jest  łagodny w smaku Edam, produkowany głównie na export. Również okrągły oblany czerwonym woskiem. Leerdammer i maasdammer produkowane są z sera maasdam  znanego u nas jako ementaler. To znany ser holenderski, młody o 45-procentowej zawartości tłuszczu,
miękki z dużymi dziurami, ostry, w smaku słodkawy z nutą orzecha i lekką goryczą.

Oprócz tradycyjnych serów oferta holendrów rośnie o nowości takie jak pasty serowe, serki topione, wędzone, sery z ziołami i przyprawami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie