rozmiar czcionki A A A
czytano 39434 razy

Nauka holenderskiego za darmo

Nauka holenderskiego za darmo

Sprawdź czy i Ty masz prawo do nieodpłatnego kursu integracyjnego? Kurs integracyjny (Inburgeringscursus) jest projektem, który ma celu naukę języka holenderskiego oraz wiedzy o społeczeństwie i orientacji na rynku pracy. Obowiązujące od 1998 prawo o integracji nowoprzybyłych (De Wet Inburgering Nieuwkomers – WIN) określa, dla kogo jest on obowiązkowy (uchodźcy, obcokrajowcy spoza EU), choć wszyscy obcokrajowcy, także Polacy, po spełnieniu określonych warunków, mogą także wziąć w nim udział.

Podkreślić jednak nalezy, iz o udziale w kursie, osób nie objętych obowiązkiem integrowaniaży w kompetencji gminy i zalezy od mozliwości finansowych poszczególnych gmin. W przypadku Polaków wymagane jest zameldowanie w Holandii i sofi-nummer. Aby zapisać się na taki kurs, należy zgłosić się do urzędu gminy (gemeente) w miejscu zamieszkania. Właściwy kurs poprzedza badanie – Inburgeringonderzoek, które ma na celu jak najprecyzyjniejsze określenie planu nauki zainteresowanego. Najpierw odbywa się rozmowa wstępna (intakegesprek), w której należy spodziewać się testu ze znajomości języka niderlandzkiego oraz ogólnej wiedzy o Holandii.

Po części pisemnej następuje część ustna, która w znacznej mierze dotyczy planów zawodowych zainteresowanej osoby, bo kurs ma na celu nie tylko naukę języka, ale przede wszystkim pomoc w znalezieniu pracy lub w przypadku osób pracujących– pomoc w podniesieniu kwalifikacji i poprawie sytuacji zawodowej. Gemeente może także zdecydować, aby zainteresowany uczestniczył w dodatkowych rozmowach w CWI (centrum voor werk en inkomen – odpowiednik polskiego biura pracy) oraz w szkole językowej (zazwyczaj jest to ROC – Regionaal Opleidings Centrum). Po wszystkich rozmowach gemeente sporządza raport (tzw. essessment rapport), który otrzymuje także zainteresowany, znajdują się w nim wytyczne dotyczące nauki, takie jak: obecny poziom znajomości języka oraz spodziewany poziom po ukończeniu kursu, cel nauki itd.

Także list ze szkoły językowej o miejscu i terminie rozpoczęcia kursu zainteresowany otrzymuje pocztą. Podczas inburgeringscursus największy nacisk kładziony jest na naukę języka, wiedzy o społeczeństwie holenderskim (kultura, obyczaje, prawa i obowiązki) oraz orientację na rynku pracy (pomoc w znalezieniu pracy, a na życzenie zainteresowanego we współpracy z CWI organizacja testu dotyczącego orientacji zawodowej, porównanie dyplomów, porady). Podstawowy kurs integracyjny składa się z 600 godzin lekcyjnych rozłożonych w czasie 1-1,5 roku, co może się wahać w zależności od wcześniejszej znajomości języka. Inburgeringscursus jest w stu procentach refundowany przez urząd gminy.

Opłaty za materiały edukacyjne zależą jednak od urzędu gminy. Przykładowo w Amsterdamie wszystkie materiały naukowe kursant dostaje bezpłatnie, natomiast w Hadze musi sam za nie zapłacić. Podobnie ma się sprawa z egzaminem końcowym, zwanym inburgeringexamen, którego koszt wynosi 270 euro. Przy pomyślnym zdaniu egzaminu kursant nie musi za niego płacić, w przeciwnym razie sam musi ponieść koszt ponownego przystąpienia. Najlepiej jest więc zasięgnąć informacji w najbliższym urzędzie gminy o inburgeringcursus. Ważne jest, aby dobrze zapoznać się z regulaminem uczestnictwa, ponieważ w razie niewywiązania się z zawartej z gemeente umowy należy liczyć się z grzywną.

Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czas trwania kursu oraz rozkład zajęć, który może na przykład kolidować z pracą, podczas gdy warunkiem ukończenia kursu jest 80-procentowa frekwencja. Kurs jest szczególnie wart polecenia dla osób posiadających minimalną wiedzę z zakresu języka holenderskiego oraz norm i zwyczajów holenderskich. Jego wielką zaletą jest przy tym nauka w niepowtarzalnym, międzynarodowym towarzystwie. Ułatwienia dla mam:Urzędy gmin chcą zachęcić jak największą liczbę osób do uczestnictwa w ingurgeringscursus, dlatego wprowadziły także ułatwienia dla kobiet mających małe dzieci. Kursantki mogą liczyć na zwrot kosztów za opiekę nad dziećmi w czasie trwania lekcji. 

 

Ewa Marbouh
http://emigrantkanl.blogspot.com/

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Holandia.WORTALE.NET.
komentarzy: 3         Dodaj swój komentarz

2009-11-09 20:09 | adrian
super sprawa taka szkoła ja uczę się w Belgii place 50 euro na semestr zajęcia sa właśnie takie jak tu napisane w artykule a po roku chodzenia nauczyłem się mówić po holendersku a najlepsza sprawa to ze do klasy chodzą ludzie z całego świata polecam każdemu taka szkole naprawdę warto jeśli myśli się o pozostaniu na stale w Holandii

2009-11-04 9:52 | ula
ja mieszkam w Emmeloordzie i muszę iść się dowiedzieć o ten kurs? czy ktoś już chodzi na taki kurs i mógłby o nim opowiedzieć/

2009-10-27 21:08 | jagoda
czy w Steenwijk tez są organizowane tego typu kursy?

o wortalukontakt