rozmiar czcionki A A A
czytano 14446 razy

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii
Poniedziałek, 17 Listopad 2008

ImageKwestia ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii pozostaje dla wielu osób niezrozumiałym tematem. Większość pracowników biur i agencji pośrednictwa pracy przyjeżdżających tu do pracy wychodzi z założenia, ze tak jak w Polsce, pracodawca ubezpiecza dana osobę. Nic bardziej błędnego.
W kwestii ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii  i w Polsce istnieją  istotne różnice, które mogą mieć wpływ na państwa ewentualne leczenie i jego koszty, zarówno w Polsce jak i w Holandii.


Ubezpieczenie w Polsce

W dużym skrócie, podejmując prace w Polsce, pracownik jest ubezpieczony poprzez zakład pracy w jakim podejmuje pracę. Z wynagrodzenia brutto odprowadzana jest premia do  ZUS-u. Na premię tą składają się zarówno ubezpieczenia pracownicze jak i ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku choroby pracownik ma prawo do świadczeń z tego tytułu.


Ubezpieczenie w Holandii

Uwaga!  Jeżeli rozpoczynacie Państwo pracę dla holenderskiego pracodawcy, opłaca on z waszego wynagrodzenia brutto ubezpieczenia pracownicze. Ubezpieczenie zdrowotne nie należy do tego pakietu. Ubezpieczenie zdrowotne należy uregulować samemu. W Holandii jest wiele komercyjnych zakładów ubezpieczeniowych ( w przeciwieństwie do polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia), które oferują różnorodne pakiety ubezpieczeniowe. Podstawowy pakiet ubezpieczeniowy kosztuje € 92,25 na miesiąc.
Pracodawca przyjmując państwa do pracy ma obowiązek poinformować państwa o konieczności uregulowania ubezpieczenia zdrowotnego. Dobre biuro/agencja pośrednictwa pracy państwu  z tym pomaga oferując listę zakładów ubezpieczeniowych, bądź oferując pakiet jednego z nich. Pracodawca może również zawrzeć umowę z komercyjnym zakładem ubezpieczeniowym  o ubezpieczeniu kolektywnym, co powoduje określone rabaty dla państwa, regularne odprowadzanie składek i mniej kwestii administracyjnych. 
W przypadku choroby, UWV – Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (odpowiednik polskiego ZUS-u) reguluje sprawy związane z tzw. „chorobowym”. Koszty leczenia pokrywane są przez zakład ubezpieczeniowy. O tym , w jakim stopniu i jakie środki leczenia są pokrywane decyduje rodzaj zawartego ubezpieczenia. Np. podstawowy pakiet nie zawiera i nie pokrywa kosztów leczenia stomatologicznego, za co trzeba osobno płacić. Obecność leczenia stomatologicznego w pakiecie ( dodatkowym) wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Polskie ubezpieczenie w Holandii

Podejmując prace w Holandii pracownik ma obowiązek ubezpieczyć się w Holandii. Polskie ubezpieczenie nie jest uwzględniane w Holandii, jeżeli dana osoba podejmie prace. Jako turysta, można z niego korzystać.


Dodatkowe koszty

Jeżeli posiadacie państwo ubezpieczenie zdrowotne w jednym z zakładów ubezpieczeniowych, nie oznacza to, ze w przypadku choroby pokryte będą wszystkie koszty. Zanim podejmie Pan/Pani kosztowne leczenie, np. operacje plastyczną, warto skonsultować się ze swoim zakładem ubezpieczeniowym, aby uniknąć niejasności. Warto tez zawsze wiedzieć, co dokładnie wchodzi w skład Państwa pakietu.                                              

Może się jednak zdarzyć, że część wydatków będą Państwo musieli pokryć we własnym zakresie. Jest to związane z ustawowo wymaganym w Holandii udziałem własnym (tzw. eigen bijdrage) w wysokości € 155 rocznie oraz ustanowioną prawnie dopłatą własną (do kwoty objętej ubezpieczeniem) w odniesieniu do niektórych świadczeń opieki zdrowotnej.


Karta, druk E106, polisa

Jeżeli ubezpieczył się Pan/Pani w holenderskim zakładzie ubezpieczeniowym, otrzymał Pan/Pani droga pocztowa: kartę ubezpieczeniowa (wielkości karty do bankomatu), druk E106 i polisę ubezpieczeniowa.
Oprócz należnych świadczeń w Holandii mogą Państwo również zapewnić sobie opiekę zdrowotną w Polsce. W tym celu należy doręczyć formularz E106 do regionalnego pododdziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli Państwa partner/partnerka lub dzieci nie posiadają dochodów, formularz E106 również im zapewnia uprawnienia do opieki zdrowotnej w Polsce (o tym w jakim stopniu mówi prawo Polskie i NFZ może państwu udzielić na ten temat więcej informacji) lub w Holandii, jeżeli tutaj przebywają. Jeśli Państwa partner/partnerka lub dzieci podejmą pracę, zostaną ubezpieczeni w kraju, w którym pracują. Wówczas nie będą już mogli uzyskiwać opieki medycznej z tytułu Państwa holenderskiego ubezpieczenia. W przypadku, gdy Państwa partner/partnerka pracuje w Polsce, wasze dzieci objęte będą jego/jej ubezpieczeniem. Każda osoba ubezpieczona otrzymuje również polisę, z numerem ubezpieczeniowym.


Dodatek na opiekę zdrowotną tzw. zorgtoeslag

Jezlei panstwa dochody nie są zbyt wysokie, maja państwo prawo do tzw. dodatku na opieke zdrowotna „zorgtoeslag”. Incydentalnie Państwa biuro/agencja posrednictwa pracy zajmuje się przesłaniem wniosku o przyznanie tego dodatku. W przeciwnym razie muszą Państwo samodzielnie złożyć wniosek w Wydziale ds. dodatków (Toeslagen)  holenderskiego Urzędu Skarbowego (Belastingdienst).


Ubezpieczenie kolektywne / pracodawca

Jeżeli państwa pracodawca ma podpisaną umowę z zakładem ubezpieczeniowym w Holandii, podpisujecie państwo zawsze pełnomocnictwo do zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego. Zwykle jest to ubezpieczenie podstawowe. Takie ubezpieczenie wchodzi w życie od pierwszego dnia państwa pracy do momentu zwolnienia. Warunkiem ubezpieczenia jest posiadanie numeru sofi.                                                                                                                                   Jeżeli pracodawca oferuje ubezpieczenie kolektywne, opłaca wtedy z państwa wynagrodzenia składki z tego tytułu.  Musza one naturalnie być uwzględnione na pasku z wypłaty, tzw. salarisstrroje. Jeżeli przebywacie państwo na urlopie, składki te również podczas urlopu musicie opłacać. Zwykle składki te opłacane są cotygodniowo. Jako pracownik nie ma Pan/Pani obowiązku przyjąć ubezpieczenia oferowanego przez agencje/biuro pośrednictwa pracy. Możecie państwo zawrzeć ubezpieczenie w innym zakładzie ubezpieczeniowym i podać nazwę i numer polisy.


Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważnym aspektem o jaki powinni państwo zadbać odejmując prace w  Holandii aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Agnieszka Cybulska
Account Manager Polen
E-mail           acybulska@larex.nl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Internet        www.larex.pl

 

źródło, za zgodą:  http://www.e-holandia.info

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Holandia.WORTALE.NET.Dodaj swój komentarz
o wortalukontakt